Sıkça Sorulan Sorular

Web sitesi tasarımı sürecinde merak ettiğiniz sorular mı var?

Cevap bulamadığınız konularda iletişime geçmekten çekinmeyin.

info@aedizayn.com


Web sitesi yaptıracaksanız standart bir fiyat bulmanız imkansızdır. 10 kişiye sorup hepsinden farklı fiyat dahi alabilirsiniz. Hizmet sektörü olmasından dolayı fiyatlar da web sitenizi yapacak kişinin tecrübesine, yapılan işin kalitesine göre değişmektedir.

Sizin dikkat etmeniz gereken nokta; ucuz ve doğru fiyatı bulmak yerine web sitenize doğru tasarımı yapacak kişiyi bulmaktır. Web sitesi yaptırmak ciddi bir konu olmalıdır ve gerekli yatırımlar yapılmalıdır.

Web tasarımı için fiyat verirken tasarımcı harcayacağı emeği dikkate alır. Ama standart ve 5, 6 sayfadan oluşan(anasayfa, hakkımızda, hizmetlerimiz, galeri, iletişim) bir kurumsal web sitesi için 1.500 – 2.000 TL arası başlangıç fiyatı olarak kabul edilebilir. Daha fazla sayfa ve özellik fiyatı yükseltecektir. Eğer ciddi ve güzel bir tasarım beklentiniz varsa bu fiyatları gözden çıkarmanız gerekmektedir.
Eğer sürekli güncelleyeceğiniz bir web sitesi yaptıracaksanız, web tasarımcınızdan içeriklerinizi yönetebileceğiniz bir kontrol paneli istemelisiniz. Bunun size ekstra bir maliyeti olacaktır.

Mesela haberler, galeri, blog yazıları, etkinlikler, duyurular, vb. gibi alanlar en çok güncelleme gerektiren bölümlerdir. Güncellemek istediğiniz bölümleri tasarımcınıza önceden belirtmeniz gerekmektedir.

Veya ikinci bir seçenekse, sürekli güncelleme gerektirmeyen bir web sitesi yaptırmayı planlıyorsanız, zaman zaman tasarımcınızdan sitenizi güncellemesini rica edebilirsiniz.
Bu durum mevcut sitenizin nasıl olduğuna bağlıdır. Bazen öyle sayfalar geliyor ki, düzeltmek yerine baştan yapılması çok daha zahmetsiz olmaktadır.

Bu yüzden mevcut web sitenizi görmeden bu konu hakkında bir şey söylemek pek doğru olmayacaktır. Kodlaması düzenli ve istediğiniz tasarımsal değişiklikler mevcut tasarıma uygunsa, düzeltme ve değiştirme yapılabilir.

Eğer web sitenizde bulunan içerikleri veya resimleri değiştirmek istiyorsanız, bunun sağlanması daha kolaydır. Aksi durumlar elbette olabilir ama genel anlamda içeriksel değişiklikler kolay olanlarıdır.
İşin doğrusu nasıl bir web sitesi yapılacağını kararlaştırdıktan sonra belirtmek olacaktır. Fakat ekstra bir durum olmamasını varsayarak söyleyebilirim ki:

10 gün tasarım süreci olacaksa, 10 günde kodlama kısmı sürer. 20 iş günü içerisinde web sitenizi teslim alabilirsiniz. Çok fazla içeriğiniz mevcutsa, içeriklerin girilmesi de biraz zaman alabilir.

Bu teslim süresini uzatacak en büyük sebep içeriğin vaktinde teslim alınmamasıdır. Eğer web siteniz hızlıca açılsın istiyorsanız bu süreçte sizin de tüm içerikleri tamamlamanız gerekmektedir.
Tasarım göreceli bir kavramdır. Elbette beğenmediğiniz noktalar olabilir. Eğer olmamasını istediğiniz bir kısım, doğru bir tasarım ise bu size doğru bir dille anlatılır. Siz halen ikna olmazsanız da istediğiniz nokta üzerinde revizeler yapılır ve sizin istediğiniz hale getirilir.

Fakat halen memnun kalmıyorsanız, sizin için yaptığımız tasarım arşivimize eklenir ve sizin tasarım üzerinde hiçbir hakkınız kalmaz. Tasarım için vermiş olduğunuz parada size iade edilir.
İnternette var olan her web sitesi için Google Adwords ile reklam yapma şansı vardır.

Google Adwords, Sosyal Medya gibi konular başlı başına uzmanlık gerektiren konulardır. Daha fazla kişiye ulaşmak ve sitenize ziyaret çekebilmek için size Google Adwords ve Sosyal Medyada reklam vermenizi önerebilirim. Tabi ki bu işlemlerin web sitesi yapım süreci dışında ekstra maliyetleri de olacaktır ama neticesinde müşterileriniz sizi daha kolay bulacaktır.
Elbette web siteniz için istediğiniz kadar dil desteği sağlanabilir. Bana içeriğinizi farklı dillerde iletirseniz, web sitenizi çoklu dil desteği ile size sunabilirim.
Google’da yukarı çıkmak için web sitenize SEO çalışması yaptırmanız gerekmektedir.

Bunun için web sitenizin kodlarının SEO için gerekli parametreleri içermesi gerekmektedir. İçeriğinizin özgün ve yeterli olması gerekmektedir.

Eğer talep ederseniz sitenizin kodlamasını SEO’ya uygun ve geliştirilmiş olarak gerçekleştirebiliriz. Onun dışında SEO için başka gerekliliklerde vardır. Onun içinde ayrıca konuşulabilir.
Alan adı ve hosting(sunucu) tamamen satın alınan bir şey değildir. Ancak siz belli bir süre için kiralama yapabilirsiniz. Dilerseniz 1 yıllık veya daha uzun süreli olarak alan adı ve hostingi kiralayabilirsiniz.

Kendi sunucunuz varsa eğer hosting(sunucu hizmeti)’i kendiniz de sağlayabilirsiniz. Alan adınızı satın aldığınız firma size kiralama süresi dolmadan önce mutlaka mail ile bilgilendirme yapacaktır. Bu süre dolmadan mutlaka yenileme yapmanız gerekmektedir yoksa alan adı üzerindeki hakkınızı kaybedebilirsiniz.

Eğer alan adı ve hosting işlemlerini bize bırakırsanız biz size günü geldiğinde bilgi verir ve uzatma işlemini sizin adınızı gerçekleştiririz.
Web sayfanıza istediğiniz kadar video, resim, ses dosyası yükleyebilirsiniz. Eskiden flash kullanılarak yüklenen video ve ses dosyaları artık HTML5, CSS3 ile kolayca yüklenebiliyor.

Onun dışında youtube, vimeo gibi video içerik sitelerinin api’leri sayesinde o mecralarda bulunan videonuzu web sitenize kolayca entegre edebilirsiniz.

Sonuç olarak dilediğiniz kadar video, görsel öğeyi sitenize ekleyebilirsiniz. Ancak video başta olmak üzere diğer görsel öğeler ve ses dosyaları boyut itibari ile büyüktürler. Eğer sitenize çok fazla görsel ve ses dosyası eklerseniz, siteniz yavaş çalışmaya başlayacaktır. Buda web sitenize giren kişiyi olumsuz etkileyecektir. Bu yüzden sadece gerekli ve olması gereken şeyleri eklemenizde fayda vardır.

İletişime Geçin

Her türlü sıkıntınızı dile getirebilirsiniz =)


Sıkça Sorulan Sorular