Mobil Arayüz Tasarımı

Bazen ihtiyacınız olan bir mobil uygulamadır. Tüm ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılayacak modern mobil arayüz tasarımları sunmaktayız.
Mobil Arayüz Tasarım


Mobil uygulama denildiğinde aklımıza adından da anlaşılacağı gibi tabletler, cep telefonları ve akıllı saatler gibi mobil cihazlar için üretilmiş bilgisayar programları gelmektedir. Günümüzde interneti mobil cihazlarla daha çok kullanmaktayız. Hatta ufacık ekranlara sahip olmasına rağmen birçok kişi Netflix ile dizilerini cep telefonlarından izlemekte. Bu örneği verdim çünkü ben bir şey izleyeceksem mutlaka kocaman ekranları tercih ederim. Bu yüzden de cep telefonundan dizi, film izleyenleri hiçbir zaman anlayamayacağım. Ama bu örnek mobil kullanımda gelinen noktayı çok açık şekilde göstermektedir.


Peki hangi noktada bir mobil uygulamaya ihtiyaç duymaktayız?

Sabit içerikli web siteleri için mobil uygulama yaptırmak gereksiz olacaktır. Mobil uygulama yaptırmak istiyorsanız bir amaca hizmet etmelidir. Instagram resim paylaşımına hizmet eden bir uygulamadır. Banka uygulamaları eft ve havale gönderimi, fatura ödeme, vb. birçok işlemi yapmanızı sağlayan uygulamalardır. Sizin de bu ve benzeri işlevleriniz varsa mutlaka mobil uygulama yaptırmalısınız.

Mobil Arayüz Tasarımı

Her Zaman Yanımızda

Her Zaman Yanımızda

Cep telefonlarını hiçbir zaman yanımızdan ayırmadığımız için yaptıracağınız uygulamaya her an erişim imkanı.

Bildirim İmkanı

Bildirim İmkanı

Mobil uygulama ile müşterilerinize her türlü bildirimi göndermeniz çok kolay olacaktır.

Daha Güçlü Deneyim

Daha Güçlü Deneyim

Mobil uygulama ile müşterilerinizle her açıdan daha güçlü bağlar kuracaksınız. Marka gücünüz artacaktır.

Daha Hızlı

Daha Hızlı

Mobil uygulamalar web sitelerine göre 1.5 kat daha hızlıdır. Hızın önemli olduğu bir dönemde avantaj sizde olacaktır.

Mobil Arayüz Tasarım Süreci

Mobil arayüz tasarımı yaparken çok daha titiz çalışmak gerekmektedir. Ortaya doğru bir iş çıkarmak istiyorsak genel anlamda aşağıdaki süreçleri sırasıyla takip etmemiz gerekmektedir.

İnceleme

İnceleme

Mobil uygulamanın ne amaçla kullanılacağı belirlenir. Hedef kitle ile ilgili her türlü bilgi araştırılır. Oluşabilecek güçlükler, vs. üzerinde düşünülür.

Şablon Oluşturma

Şablon Oluşturma

İlk inceleme sonrasında ortaya çıkan notlar üzerinden mobil uygulamanın ilk taslağı çizilmeye başlanır ve gerekli bütün ekranlar tamamlanır.

Prototip Oluşturma

Prototip Oluşturma

Şablon çizimlerin dijital ortamda UI süreci ile dijital örneklerinin oluşturulması sağlanır ve gerekli araçlarla Prototip haline getirilir.

Geri Bildirim

Geri Bildirim

Prototip halindeki ön uygulama gerekli kişilerce test edilir ve geniş bir inceleme sürecinden geçer. Geri bildirimler toplanır ve gerekli düzenlemeler yapılır.

Uygulama Oluşturma

Uygulama Oluşturma

Geri bildirimler sonrası gerekli düzenlemeler yapılır ve uygulama kodlanmaya başlar. Kullanıcı deneyimi doğrultusunda çalışacak en iyi uygulama oluşturulur.

Test ve Yayınlama

Test ve Yayınlanma

Uygulama kodlanması tamamlandıktan sonra test ortamında farklı kullanıcılar tarafından denenir ve uygun olduğu zaman yayına alınır.

Kısaca Mobil Arayüz Tasarımı

Mobil uygulama tasarımı denildiğinde akla en çok gelen sorular ve yanıtları aşağıdadır.

Mobil Uygulama Nedir?

Mobil uygulama cep telefonları, tabletler veya akıllı saatler için tasarlanan bilgisayar programlarıdır. En yaygın olarak Apple, Android ve Windows telefonlar için hazırlanmaktadır. Çok büyük bir sektördür ve mevcutta milyonlarca mobil uygulama bulunmaktadır.

Responsive Web Sitesi Mi? Mobil Uygulama Mı?

Responsive bir web sitesi ve mobil uygulama arasında mı kaldınız? Öncelikle spesifik bir amaca hizmet eden bir işleminiz yoksa responsive web sitesi yeterli olacaktır. Ancak banka veya e-ticaret uygulamaları, instagram veya facebook gibi spesifik bir amaca yönelik bir işlevselliğiniz mevcutsa mobil uygulama size göredir.

Mobil Arayüz Tasarımı Ne Kadar Önemlidir?

Aslında bir mobil uygulamanın en güçlü yanı arayüz tasarımıdır. Arayüz tasarımı uygun olmayan mobil uygulamalar yeterince kullanılmayacaktır ve amacına hizmet edemeyecektir. Tasarım yapılırken UX(kullanıcı deneyimi) dikkate alınmalı ve UI(Kullanıcı Arayüzü) süreci doğru ilerlemelidir.

Mobil uygulama tasarımı ihtiyacınız mı var?

Bazen ihtiyacınız olan bir mobil uygulamadır. Tüm ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılayacak modern mobil arayüz tasarımları sunmaktayız.

İletişime Geçin

Mükemmelliğe, eklenecek bir şey kalmadığında değil, çıkarılacak bir şey bulunmadığında ulaşılır.
Antoine de Saint-Exupery

Antoine de Saint-Exupery

İletişime Geçin

Her türlü sıkıntınızı dile getirebilirsiniz =)


Sıkça Sorulan Sorular